Decluttering Nedir? Nasıl Yapılır?

Decluttering Nedir?

Decluttering, iş, çalışma, atölye veya yaşam alanınızdaki öğelerin gerçekten dağınık olup olmadığına karar verdiğiniz, değilse de nereye ait olduklarına karar verdiğiniz ve bu kararı eyleme geçirdiğiniz süreçtir. Bu işlem, ilk etapta dağınıklığınızı anlayabilmenizi sağlayarak kalıcı bir değişiklik yapmanıza yardımcı olacaktır.

Karar aşaması kendi içinde bir kaç adımdan oluşur. Bu ek çok kaynakta farklı sayıda karşınıza çıkacaktır. İşte benim sizin için hazırladığım adımlar.

Decluttering Nasıl Yapılır?

Kendinize Sorun:

Hayatım daha azla nasıl daha iyi olabilir? “

— The Minimalists

Bu soruya verdiğimiz cevap bize sadece ne yapacağımızı söylemekle kalmaz, faydalarını da görmemizi sağlar. Faydalar her birimiz için farklıdır. Kimimiz için sağlık veya ilişkiler, kimimiz için finansal özgürlük, kimimiz için ise hobilerimiz veya yaratıcılığımız için daha fazla zaman. Kalıplarımızdan çıkmak ve değişimin amacını anlamak bize devam etmenin yolunu açacaktır.

Derisini değiştirmeyen yılan, kafasını değiştirmeyen insan ölmeye mahkumdur. ”

— Friedrich Nietzsche

Yavaş Başlayın:

Bir kez anladıktan sonra, yavaş yavaş, küçükten başlayarak hız kazanın. Yaşam veya çalışma alanlarınızı bir suya atılan taşın dalgalanması gibi düşünün. Size en yakın çemberden başlayarak yavaş yavaş dış çemberlere doğru genişleyin. Çember genişledikçe her şeyin kolaylaştığını ve hızlandığınızı göreceksiniz.

Paketleme Maratonu Yapın:

Bir kez hız kazanırken, aşama aşama paketleme maratonları başlatarak daha fazla şey toplayın veya bırakın. Önce tek bir odayla başlayın. Eğer kendinizi yeterince maceraperest hissediyorsanız, tüm evinize girişebilirsiniz. 🙂

Kurallar Koyun:

Belirli kurallarınız olsun, bu kurallar ihtiyaçlarınıza, yaşam kalitenize ve keyfinize göre değişiklik gösterebilir. Ben minimalist yaşam başlığı altında kendi kurallarımı ve oyunlarımı paylaşmaya devam edceğim. Oradan veya başka kaynaklardan da kendinize rehberlik edebilirsiniz.

Organize Hareket Edin:

Decluttering Nedir? Nasıl Yapılır? Bullet Journal oluşturun.

Oluşturduğunuz kurallarla kendinize bir yol oluşturun. Yolunuz boyunca pek çok kez vazgeçmek isteyebilirsiniz. Bu noktada sınırlarınızı ve hızınızı koruyarak çok daha rahat bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Ama size bu konuda bana ait iki tavsiye vereyim.

  • Bullet Journal oluşturun.
  • Kurtulmanız gereken eşyaların sayısı, kalanlardan fazla olsun.

Sevecekseniz doğayı, yaşamı, insanları sevin. Eşyaları ise yalnızca kullanın.

ilker turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir