Kahve Artıklarını Değerlendirmenin 4 Yolu

Kahve, size günlük kafein ihtiyacınızdan daha fazlasını sağlayabilir. Demledikten sonra genellikle atacağınız bu atıklar, birçok günlük iş için kullanışlı olabilir. Ben sıfır atık yaşama geçtiğimden beri bu ve benzer (çay türleri) artıkların çöpe gitmesine izin vermek yerine, daha işe yarar bir şekilde değerlendirmenin yollarını aradım. Bu yazıda da sizlerle bu 4 yolu paylaşacağım.

Kahve Artıklarını Değerlendirmenin 5 Yolu

1. Kahve, kullanışlı ve zengin bir gübredir

Çekilmiş kahve atıkları tanecikli, asidik ve nitrojen bakımından zengindir, bu da onları hem iç hem de dış mekan bitkileri için harika, uygulaması kolay bir gübre haline getirir . Doğrudan bitkinizin etrafındaki toprağa serpebilir ya da ellerinizle toprağa işleyebilirsiniz. Toprağa bu atığı eklemek, su tutma kabiliyetini artıracak ve bitkilerinize iyi miktarda nitrojen vererek güzel bir şekilde gelişmelerine ve çiçek açmalarına yardımcı olacaktır.

2. Kendi atıksız ve doğal kozmetik ürününüzü yapın

Kahve telvesinde bulunan doğal antioksidanlar, cilt hücrelerini uyarmaya yardımcı olarak daha sağlıklı bir cilt için destekleyici olur.

Kalan telveyi zeytinyağı, hindistancevizi yağı v.b. ile birleştirerek kendi sıfır atık vücut peelingi ürününüzü yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağ ve kahve telvesi kombinasyonu cildinizi nemli tutmak ve sivilceleri temizlemek için de kullanılabilir.

Ayrıca uyarıcı ve peeling etkisi saçınızın sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir. Saç maskeleri ve serumları gibi ürünleri düzenli olarak kullanıyorsanız, saçınızda bir miktar tortu birikmiş olabilir. Şampuanlamadan önce saçınıza bir avuç kullanılmış kahve telvesi ile masaj yaparak bu kalıntıyı çıkarabilirsiniz. Telvenin kaba dokusu tortuyu parçalayacak ve saçınızın ekstra parlak ve pürüzsüz görünmesine neden olacaktır.

3. Kahve kokusu güzel gelir

Arta kalan telvesi kokuları etkisiz hale getirmek ve koku alma duyunuzu güçlendirmek için kullanılabilir. Az miktarda telveyi kaynar su ile lavabo giderine döktüğünüzde kötü kokularla başa çıkabilirsiniz. Ayrıca biraz kavurarak rutubet kokusunu bastırması için kullanabilirsiniz veya buzdolabınızı yeni temizlediyseniz ve taze kokmasını istiyorsanız, kokuları etkisiz hale getirmek için içine birkaç hafta boyunca bir torba kahve telvesi koyabilirsiniz.

Kahve telvelerini, taze ve temiz kokmalarını sağlamak için eski saklama kaplarına veya kokan ayakkabıların bulunduğu yerlere de koyabilirsiniz.

4. Haşere kovucu olarak başarılıdır

Kahve telvesi böcekler için iyi bir caydırıcıdır. İstenmeyen bahçe zararlılarını uzak tutmak için de kullanışlıdır, bahçenizin etrafındaki alanlara serpiştirerek veya sebzelerinizin etrafına dökerek hep gübre olarak kullanabilir hem de koruyucu bir duvar oluşturabilirsiniz.

Kanatlı haşereler için ise yine kuru telveyi biraz kavurarak odanızda tutmak onların ortamı terk etmelerini sağlayacaktır.

ilker turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir